Rajd śladami Marii Skłodowskiej-Curie

W czwartek, 19 października 2017 roku, z okazji jubileuszu 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie licealiści klas drugich (2a i 2b) wyruszyli śladami Patronki szkoły. Trasa 10-kilometrowego rajdu pieszego wiodła z Łęcznej do Kijan, przez teren Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. W Kijanach nawiedziliśmy cmentarz, gdzie w jednym grobowcu spoczywają: Józef (zm. 1882) – dziadek Marii, Ksawery (zm. 1884) – stryj oraz jego synowie Mieczysław i Edmund.

W Zawieprzycach zwiedzaliśmy m.in. ruiny zamku, barokową kaplicę zamkową i lamus z XVII w. oraz ruiny klasycystycznej oranżerii z XIX w. Jedliśmy również posiłek przygotowany wg starych przepisów kulinarnych w miejscu, gdzie do lat 70-tych XX w. stał dworek stryja naszej Patronki – Ksawerego Skłodowskiego. W 1883 roku 16-letnia Maria spędziła wakacje w Zawieprzycach. Wypoczywała tu wówczas po trudach maturalnych. O swoim pobycie pisała w liście do przyjaciółki: „Chodzimy często na spacery do lasu (…), gramy w serso, w palanta (…) itp. młodociane zabawy. Mieliśmy tu masę poziomek (…). Smażyliśmy dużo konfitur… Nie czytam nic poważnego. Nieraz przychodzi mi ochota śmiać się z siebie i z prawdziwą przyjemnością rozważam mój brak rozumu”. Nasza Patronka wspominała, że wakacyjnym pobytom na Lubelszczyźnie zawdzięczała przywiązanie do wsi i przyrody.

Pieszą wędrówkę wzbogaciła wizyta w kopalni węgla kamiennego „Bogdanka” i poznanie specyfiki pracy górniczej. Łęczna i okolice posiadają również ciekawe ślady wielokulturowości, które odkrywaliśmy nawiedzając prawosławną cerkiew św. Mikołaja w Dratowie (z 1890 r.), kościół św. Marii Magdaleny wzniesiony w stylu renesansu lubelskiego (z 1631 r.), synagogę (z 1655 r.) i rynek w Łęcznej.

W rajdzie uczestniczyli: prof.  Marzena Banaszak – wychowawca klasy 2a, prof. Ewa Wiśniewska-Matraszek – wychowawca klasy 2b, prof. Kinga Samólnik – koordynator szkolnych obchodów jubileuszu 150-lecia urodzin Marii Skłodowskiej-Curie oraz Józef Nowak, organizator.