Międzynarodowe

Rok 2004 był rokiem przełomowym w naszym Liceum  w relacjach polsko- niemieckich. Od tego czasu w naszej szkole odbywa się miedzynarodowa wymiana młodzieży. W przeciągu roku szkolnego gościmy, jak też i jesteśmy goszczeni przez młodzież niemieckiej szkoły partnerskiej Gesamtschule Schermbeck. Wiele osób zadawało i zadaje sobie pewnie pytanie w jakim celu organizowane sa międzynarodowe spotkania młodzieży.Główne cele jakie my organizatorzy postawilismy sobie realizując wymianę w naszej placówce, to przede wszystkim
nawiązanie bliższych kontaktów pomiędzy naszą młodzieżą szkolną i ich rówieśnikami z Niemiec.Organizowane przez nas polsko-niemieckie spotkania młodzieży to przede wszystkim okazja do międzykulturowego uczenia się.Często chcemy nauczyć ich dodatkowych umiejętności, jak tez poszerzyć ich wiedzę.Dzięki miedzykulturowemu charakterowi spotkania zachęcamy młodzież do poznania nie tylko siebie, ale i drugiej osoby z kraju partnerskiego.Wzajemne poznanie i zrozumienie młodych pokoleń ma ogromne  znaczenie dla trwałego porozumienia między naszymi narodami. To właśnie to pokolenie młodych ludzi tworzy i tworzyć będzie  przyszłe relacje i  stosunki pomiędzy naszymi krajami. Od naszego nastawienia, wizji i nastawienia młodych ludzi  zależeć będzie przełamanie istniejących wciąż jeszcze stereotypów i uprzedzeń, które mogą utrudniaćr relacje i kontakty pomiędzy naszymi narodami.

Dla nas najważniejszymi  i podstawowymi celami spotkań młodzieży są:poznawanie zarówno przez  uczniów, jak też i przez nauczycieli zwyczajów, historii, kutlury i życia codziennego w kraju partnerskim , integracja młodzieży  z uwzglednieniem róznorodności i bogactwa kultur obu narodów, nawiązywanie nowych znajomości i przyjażni pomiedzy młodzieżą i nauczycielami realizującymi wymianę, integracja społeczności szkolnej i lokalnej, jak teżrozwijanie metody pracy grupowej wokój jasno określonego celu i praca metodą projektu, jak też wiele innych.
Wymiana młodzieży przynosi  ogromne korzyści  dla jej uczestników. Udział w międzynarodwej wymianie pozwala  rónież na doskonalenie umiejętności posługiwania się językami obcymi, zarówno językiem niemieckim, jak też i jezykiem angielskim.Niesamowitą atrakcją każdej wymiany jest bogaty program przygotowany przez każdą ze stron. Ważny wpływ na tworzenie i przygotowywanie spotkania mają uczniowie, którzy są współautorami programu.Nasze działanie nie byłyby możliwe przez tyle lat, gdyby nie pomoc ze strony
PNWM – „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”, która jest organizacją międzynarodową powołaną przez rządy RP i RFN w celu m.in. finansowego wspierania kontaktów młodzieży.


Tak było w roku 2011-2012


Tak było w roku 2010-2011


Termin wymiany: 30.09 - 7.10.2009
Partnerzy: V Liceum Ogólnokształcące w Lublinie oraz Gesamtschule Schermbeck
Organizatorzy: Zbigniew Jakuszko, Maria Skublewska, Barbara Siemińska,

To już trzecie z kolei spotkanie młodzieży z miast Lublina i Schermbeck. Jedenastoosobową grupę młodzieży wraz z dwoma opiekunami z Gesamtschule w Schermbeck , gościli uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.
Dzięki wymianie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w bogato zaplanowanym programie, gdzie m.in. zwiedzili pałac Zamoyskich w Kozłówce , malowniczy Kazimierz Dolny , który zachwycił swoim urokiem młodzież z Niemiec. Także nasze miasto Lublin i jego historia zaciekawiło naszych gości. Również pobyt w miejscu pamięci na Majdanku i praca nad wybranymi zagadnieniami w archiwum wywarły na młodzieży ogromne wrażenie. Oprócz Stałych punktów programu młodzież integrowała się podczas spotkań na kręgielni, w pubach. Dzięki spotkaniom jak te uczniowie mają okazję lepiej się poznać, przełamać bariery, obalić stereotypy i nawiązać kontakty i przyjaźnie.
Warto nadmienić, iż ogromną rolę w nawiązaniu kontaktów pomiędzy szkołami odegrała aktywnie działająca organizacja:
Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) – która od zawsze wspiera nas finansowo.

Büro Potsdam / Biuro Poczdam:
Friedhofsgasse 2
D-14473 Potsdam
Tel.: +49-(0)331-284790
Fax: +49-(0)331-297527
www.dpjw.org
Biuro Warszawa / Büro Warschau:
ul. Alzacka 18
PL-03-972 Warszawa
Tel.: +48-(0)22-5188910
Fax: +48-(0)22-6170448
www.pnwm.org

PROGRAM WYMIANY UCZNIÓW SZKÓŁ PARTNERSKICH
30.09-7.10.2009

Środa 30.09.2009
Przyjazd w godzinach wieczornych grupy niemieckiej do Lublina, przydzielenie rodzin goszczących. Pierwszy wieczór spędzony w polskiej rodzinie
Czwartek 1.10.2009
Godz.9.00
Oprowadzanie po mieście, historia naszego miasta i jego zabytki. Żydowski Lublin, dzielnica żydowska w okresie okupacji.
Godz.13.00
Spotkanie z Dyrektorem Szkoły Zbigniewem Jakuszko. Zwiedzanie szkoły i poznanie warunków pracy w polskiej szkole, prezentacja multimedialna dotycząca jubileuszu w V LO. Prezentacje dotyczące naszego miasta przygotowane przez uczniów.
Godz.16-19.00
Wspólne gotowanie. Polska i niemiecka kuchnia- umiejętności kulinarne naszych uczniów i gości. Świetlica na Starym Mieście.
Piątek, 2.10.2009
Godz.9-14.00
Spotkanie w miejscu Pamięci na Majdanku. Oprowadzanie po terenie byłego obozu, wykład pana Wiesława Wysoka- pracownika w Państwowym Muzeum na Majdanku. Wprowadzenie do pracy w archiwum, zapoznanie się z materiałami, początek prac w grupach roboczych.
Godz.16-19.00
Zajęcia integracyjne w naszym liceum
Sobota, 3.10.2009
Dzień spędzony w rodzinie polskiej.
Niedziela, 4.10.2009
Wyjazd do Kozłówki
Poniedziałek, 5.10.2009
Praca w grupach mieszanych w Miejscu Pamięci na Majdanku. Po południu przedstawienie wyników prac i prezentacji multimedialnych wykonanych przez uczniów.
Po południu zajęcia sportowe w naszej szkole. Gra w siatkówkę i koszykówkę.
Wtorek, 6.10.2009
Udział w zajęciach edukacyjnych w naszej szkole. Wieczór pożegnalny. Podsumowanie pobytu.
Środa, 7.10.2009
Wyjazd młodzieży z Niemiec do Warszawy.


Pierwsze spotkanie w relacji Beaty Wiącek – uczennicy klasy drugiej biorącej udział w tegorocznej wymianie…

Dworzec główny PKP Lublin godzina 19.40.

Na dworcu zaczynają pojawiać się znajome osoby ze szkoły–koledzy i koleżanki, które także biorą udział w wymianie. W powietrzu unosi się nutka tajemnicy i w głowie pytania czy aby na pewno chce się wziąć udział w tej wymianie? Jaka jest moja współlokatorka? Czy znajdę wspólny język z moim gościem? I najważniejsze: Czy się polubimy?

Z każdą sekundą zbliżającą do przyjazdu pociągu, serce biło coraz szybciej. Każdy z nas był zdenerwowany i nie wiedział czego ma się spodziewać. Nadeszła godzina przyjazdu-wszyscy z niecierpliwością wyczekiwaliśmy swoich gości. Gdy ujrzałam grupę ludzi wraz z nauczycielką ze szkoły, przerażenie i wątpliwości minęły. Młode osoby, wszyscy uśmiechnięci od początku wzbudziły we mnie pozytywne uczucia. Pierwsze przywitanie, nieśmiałe rozmowy i zaproszenie do domów. Pożegnaliśmy się i udaliśmy się na uroczystą kolację do naszych rodzinnych domów. Z każdą minutą rozmowa stawała się pewniejsza, a przyjaźń zawiązywała swoją nić. Goście z zachodniej granicy z wielkim zaangażowaniem od pierwszego dnia próbowali swoich sił w nauce podstawowych słów naszego ojczystego języka.

Po kolacji, obdarowaniu nas i rodziców upominkami, goście po wyczerpującej podróży skorzystali z pryszniców i udali się do swoich pokoi wypocząć. Czekał na nas długi i interesujący dzień. Po kilku godzinach spędzonych tamtego wieczoru razem, wiedziałam, że będzie to niezapomniana przygoda i miałam 100% pewność, że dobrze zrobiłam, biorąc udział w tej wymianie.


Wycieczka do Kozłówki w relacji Pauliny Żyszkiewicz, również uczennicy klasy drugiej biorącej udział w wymianie:

W niedzielę, 4 października uczniowie z VLO biorący udział w wymianie polsko-niemieckiej, wraz z gośćmi z zagranicy i opiekunami obu grup, wybraliśmy się na wycieczkę jednodniową do Kozłówki.

Zbiórka była o 9.40 pod halą sportową MOSiR. Kiedy wszyscy wsiedli do autokaru, wyruszyliśmy w podróż za Lublin. Jechaliśmy ok. 40 min, po dotarciu na miejsce zrobiliśmy sobie zdjęcie grupowe i było ok. 15 min wolnego, ponieważ w tym czasie opiekunowie kupowali bilety, abyśmy mogli zwiedzać Pałac wraz z przewodnikiem.

Kiedy sprawy formalne były załatwione, wszyscy zostaliśmy zaproszeni do Pałacu. W drzwiach przywitała nas pani, która rozdawała ochraniacze na obuwie, aby chronić starą podłogę przed zniszczeniem. Każdy z uśmiechem na twarzy założył eleganckie buty i w tym momencie przedstawił nam się pan przewodnik, który mówił po polsku i po niemiecku. Najpierw zwracał się do grupy niemieckiej w ich języku, potem tłumaczył na j. polski. Zwiedziliśmy przepiękne komnaty, w których znajdowały się zabytkowe meble i bardzo dużo obrazów. Podczas podziwiania eksponatów poznaliśmy historię rodziny Zamoyskich, którzy w dawnych czasach byli właścicielami Pałacu. Kiedy zwiedziliśmy wszystkie pomieszczenia, poszliśmy do małego kościółka, który znajdował się obok pięknego ogrodu, w którym mieliśmy chwilę wolnego, po czym poszliśmy do Muzeum. Tam obejrzeliśmy eksponaty, które dotyczyły czasów PRL-u. Potem poszliśmy o innego budynku, aby zobaczyć wozy. Następnie wróciliśmy do autokaru i przyjechaliśmy do Lublina.

Uważam, że zarówno grupie polskiej, jak i niemieckiej, wyjazd bardzo się podobał.


Z uwagą słuchamy informacji dotyczących historii naszego miasta.

za moment przystąpimy do przygotowywania wspaniałych muchomorów. Byle szybko, jesteśmy wszyscy strasznie głodni.

W Domu Kultury na Starym Mieście znajdzie się miejsce dla wszystkich chcących rozwijać swoje talenty.

Prace nad plakatami w bibliotece szkolnej naszego liceum.

Lekcja języka niemieckiego z udziałem Lisy z Schermbeck. Jak to miło mieć rówieśnika z Niemiec na lekcji.

Kozłówka – wreszcie wspólne zdjęcie.

My w Miejscu Pamięci na Majdanku. Praca w grupach roboczych .

Wieczór pożegnalny. Jak szybko minął ten czas…

Dworzec główny . Ostatnie chwile z naszymi gośćmi. Już niedługo się spotkamy…

Kontakt

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
im. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE
ul. Lipowa 7, 20-020 LUBLIN

  • +48 81 4664340
  • +48 81 4664341
  • +48 81 5321927
  • sekretariat@lo5.lublin.eu

Chcesz zasięgnąć informacji?
– odwiedź nas (godziny pracy sekretariatu 8:00-15:00).

Administracja

Nie posiadasz jeszcze konta – zarejestruj się
Masz już konto – zaloguj się

Polecamy
Logo Stowarzyszenia "PoRa-dek"
Logo JDP
Logo Fundacji Fuga Mundi
Szkoła stowarzyszona UNESCO