Tak było w roku 2011-2012
Tak było w roku 2010-2011
Termin wymiany: 30.09 - 7.10.2009
Partnerzy: V Liceum Ogólnokształcące w Lublinie oraz Gesamtschule Schermbeck
Organizatorzy: Zbigniew Jakuszko, Maria Skublewska, Barbara Siemińska,
To już trzecie z kolei spotkanie młodzieży z miast Lublina i Schermbeck. Jedenastoosobową grupę młodzieży wraz z dwoma opiekunami z Gesamtschule w Schermbeck , gościli uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.
Dzięki wymianie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w bogato zaplanowanym programie, gdzie m.in. zwiedzili pałac Zamoyskich w Kozłówce , malowniczy Kazimierz Dolny , który zachwycił swoim urokiem młodzież z Niemiec. Także nasze miasto Lublin i jego historia zaciekawiło naszych gości. Również pobyt w miejscu pamięci na Majdanku i praca nad wybranymi zagadnieniami w archiwum wywarły na młodzieży ogromne wrażenie. Oprócz
Stałych punktów programu młodzież integrowała się podczas spotkań na kręgielni, w pubach.
Dzięki spotkaniom jak te uczniowie mają okazję lepiej się poznać, przełamać bariery, obalić stereotypy i nawiązać kontakty i przyjaźnie.
Warto nadmienić, iż ogromną rolę w nawiązaniu kontaktów pomiędzy szkołami odegrała aktywnie działająca organizacja:
Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) – która od zawsze wspiera nas finansowo.
Büro Potsdam / Biuro Poczdam:
Friedhofsgasse 2
D-14473 Potsdam
Tel.: +49-(0)331-284790
Fax: +49-(0)331-297527
www.dpjw.org
|
Biuro Warszawa / Büro Warschau:
ul. Alzacka 18
PL-03-972 Warszawa
Tel.: +48-(0)22-5188910
Fax: +48-(0)22-6170448
www.pnwm.org
|
PROGRAM WYMIANY UCZNIÓW SZKÓŁ PARTNERSKICH
30.09-7.10.2009
Środa 30.09.2009
Przyjazd w godzinach wieczornych grupy niemieckiej do Lublina, przydzielenie rodzin goszczących. Pierwszy wieczór spędzony w polskiej rodzinie
Czwartek 1.10.2009
Godz.9.00
Oprowadzanie po mieście, historia naszego miasta i jego zabytki. Żydowski Lublin, dzielnica żydowska w okresie okupacji.
Godz.13.00
Spotkanie z Dyrektorem Szkoły Zbigniewem Jakuszko. Zwiedzanie szkoły i poznanie warunków pracy w polskiej szkole, prezentacja multimedialna dotycząca jubileuszu w V LO. Prezentacje dotyczące naszego miasta przygotowane przez uczniów.
Godz.16-19.00
Wspólne gotowanie. Polska i niemiecka kuchnia- umiejętności kulinarne naszych uczniów i gości. Świetlica na Starym Mieście.
Piątek, 2.10.2009
Godz.9-14.00
Spotkanie w miejscu Pamięci na Majdanku. Oprowadzanie po terenie byłego obozu, wykład pana Wiesława Wysoka- pracownika w Państwowym Muzeum na Majdanku. Wprowadzenie do pracy w archiwum, zapoznanie się z materiałami, początek prac w grupach roboczych.
Godz.16-19.00
Zajęcia integracyjne w naszym liceum
Sobota, 3.10.2009
Dzień spędzony w rodzinie polskiej.
Niedziela, 4.10.2009
Wyjazd do Kozłówki
Poniedziałek, 5.10.2009
Praca w grupach mieszanych w Miejscu Pamięci na Majdanku. Po południu przedstawienie wyników prac i prezentacji multimedialnych wykonanych przez uczniów.
Po południu zajęcia sportowe w naszej szkole. Gra w siatkówkę i koszykówkę.
Wtorek, 6.10.2009
Udział w zajęciach edukacyjnych w naszej szkole. Wieczór pożegnalny. Podsumowanie pobytu.
Środa, 7.10.2009
Wyjazd młodzieży z Niemiec do Warszawy.
Pierwsze spotkanie w relacji Beaty Wiącek – uczennicy klasy drugiej biorącej udział w tegorocznej wymianie…
Dworzec główny PKP Lublin godzina 19.40.
Na dworcu zaczynają pojawiać się znajome osoby ze szkoły–koledzy i koleżanki, które także biorą udział w wymianie. W powietrzu unosi się nutka tajemnicy i w głowie pytania czy aby na pewno chce się wziąć udział w tej wymianie? Jaka jest moja współlokatorka? Czy znajdę wspólny język z moim gościem? I najważniejsze: Czy się polubimy?
Z każdą sekundą zbliżającą do przyjazdu pociągu, serce biło coraz szybciej. Każdy z nas był zdenerwowany i nie wiedział czego ma się spodziewać. Nadeszła godzina przyjazdu-wszyscy z niecierpliwością wyczekiwaliśmy swoich gości. Gdy ujrzałam grupę ludzi wraz z nauczycielką ze szkoły, przerażenie i wątpliwości minęły. Młode osoby, wszyscy uśmiechnięci od początku wzbudziły we mnie pozytywne uczucia. Pierwsze przywitanie, nieśmiałe rozmowy i zaproszenie do domów. Pożegnaliśmy się i udaliśmy się na uroczystą kolację do naszych rodzinnych domów. Z każdą minutą rozmowa stawała się pewniejsza, a przyjaźń zawiązywała swoją nić. Goście z zachodniej granicy z wielkim zaangażowaniem od pierwszego dnia próbowali swoich sił w nauce podstawowych słów naszego ojczystego języka.
Po kolacji, obdarowaniu nas i rodziców upominkami, goście po wyczerpującej podróży skorzystali z pryszniców i udali się do swoich pokoi wypocząć. Czekał na nas długi i interesujący dzień.
Po kilku godzinach spędzonych tamtego wieczoru razem, wiedziałam, że będzie to niezapomniana przygoda i miałam 100% pewność, że dobrze zrobiłam, biorąc udział w tej wymianie.
Wycieczka do Kozłówki w relacji Pauliny Żyszkiewicz, również uczennicy klasy drugiej biorącej udział w wymianie:
W niedzielę, 4 października uczniowie z VLO biorący udział w wymianie polsko-niemieckiej, wraz z gośćmi z zagranicy i opiekunami obu grup, wybraliśmy się na wycieczkę jednodniową do Kozłówki.
Zbiórka była o 9.40 pod halą sportową MOSiR. Kiedy wszyscy wsiedli do autokaru, wyruszyliśmy w podróż za Lublin. Jechaliśmy ok. 40 min, po dotarciu na miejsce zrobiliśmy sobie zdjęcie grupowe i było ok. 15 min wolnego, ponieważ w tym czasie opiekunowie kupowali bilety, abyśmy mogli zwiedzać Pałac wraz z przewodnikiem.
Kiedy sprawy formalne były załatwione, wszyscy zostaliśmy zaproszeni do Pałacu. W drzwiach przywitała nas pani, która rozdawała ochraniacze na obuwie, aby chronić starą podłogę przed zniszczeniem. Każdy z uśmiechem na twarzy założył eleganckie buty i w tym momencie przedstawił nam się pan przewodnik, który mówił po polsku i po niemiecku. Najpierw zwracał się do grupy niemieckiej w ich języku, potem tłumaczył na j. polski. Zwiedziliśmy przepiękne komnaty, w których znajdowały się zabytkowe meble i bardzo dużo obrazów. Podczas podziwiania eksponatów poznaliśmy historię rodziny Zamoyskich, którzy w dawnych czasach byli właścicielami Pałacu. Kiedy zwiedziliśmy wszystkie pomieszczenia, poszliśmy do małego kościółka, który znajdował się obok pięknego ogrodu, w którym mieliśmy chwilę wolnego, po czym poszliśmy do Muzeum. Tam obejrzeliśmy eksponaty, które dotyczyły czasów PRL-u. Potem poszliśmy o innego budynku, aby zobaczyć wozy. Następnie wróciliśmy do autokaru i przyjechaliśmy do Lublina.
Uważam, że zarówno grupie polskiej, jak i niemieckiej, wyjazd bardzo się podobał.
Z uwagą słuchamy informacji dotyczących historii naszego miasta.
za moment przystąpimy do przygotowywania wspaniałych muchomorów. Byle szybko, jesteśmy wszyscy strasznie głodni.
W Domu Kultury na Starym Mieście znajdzie się miejsce dla wszystkich chcących rozwijać swoje talenty.
Prace nad plakatami w bibliotece szkolnej naszego liceum.
Lekcja języka niemieckiego z udziałem Lisy z Schermbeck. Jak to miło mieć rówieśnika z Niemiec na lekcji.
Kozłówka – wreszcie wspólne zdjęcie.
My w Miejscu Pamięci na Majdanku. Praca w grupach roboczych .
Wieczór pożegnalny. Jak szybko minął ten czas…
Dworzec główny . Ostatnie chwile z naszymi gośćmi. Już niedługo się spotkamy…