Międzynarodowe

Rok 2004 był rokiem przełomowym w naszym Liceum  w relacjach polsko- niemieckich. Od tego czasu w naszej szkole odbywa się miedzynarodowa wymiana młodzieży. W przeciągu roku szkolnego gościmy, jak też i jesteśmy goszczeni przez młodzież niemieckiej szkoły partnerskiej Gesamtschule Schermbeck. Wiele osób zadawało i zadaje sobie pewnie pytanie w jakim celu organizowane są międzynarodowe spotkania młodzieży.Główne cele jakie my organizatorzy postawilismy sobie realizując wymianę w naszej placówce, to przede wszystkim
nawiązanie bliższych kontaktów pomiędzy naszą młodzieżą szkolną i ich rówieśnikami z Niemiec.Organizowane przez nas polsko-niemieckie spotkania młodzieży to przede wszystkim okazja do międzykulturowego uczenia się.Często chcemy nauczyć ich dodatkowych umiejętności, jak tez poszerzyć ich wiedzę.Dzięki miedzykulturowemu charakterowi spotkania zachęcamy młodzież do poznania nie tylko siebie, ale i drugiej osoby z kraju partnerskiego.Wzajemne poznanie i zrozumienie młodych pokoleń ma ogromne  znaczenie dla trwałego porozumienia między naszymi narodami. To właśnie to pokolenie młodych ludzi tworzy i tworzyć będzie  przyszłe relacje i  stosunki pomiędzy naszymi krajami. Od naszego nastawienia, wizji i nastawienia młodych ludzi  zależeć będzie przełamanie istniejących wciąż jeszcze stereotypów i uprzedzeń, które mogą utrudniaćr relacje i kontakty pomiędzy naszymi narodami.

Dla nas najważniejszymi  i podstawowymi celami spotkań młodzieży są:poznawanie zarówno przez  uczniów, jak też i przez nauczycieli zwyczajów, historii, kutlury i życia codziennego w kraju partnerskim , integracja młodzieży  z uwzględnieniem różnorodności i bogactwa kultur obu narodów, nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni pomiędzy młodzieżą i nauczycielami realizującymi wymianę, integracja społeczności szkolnej i lokalnej, jak też rozwijanie metody pracy grupowej wokół jasno określonego celu i praca metodą projektu, jak też wiele innych.
Wymiana młodzieży przynosi  ogromne korzyści  dla jej uczestników. Udział w międzynarodowej wymianie pozwala  również na doskonalenie umiejętności posługiwania się językami obcymi, zarówno językiem niemieckim, jak też i językiem angielskim.Niesamowitą atrakcją każdej wymiany jest bogaty program przygotowany przez każdą ze stron. Ważny wpływ na tworzenie i przygotowywanie spotkania mają uczniowie, którzy są współautorami programu.Nasze działanie nie byłyby możliwe przez tyle lat, gdyby nie pomoc ze strony
PNWM – „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”, która jest organizacją międzynarodową powołaną przez rządy RP i RFN w celu m.in. finansowego wspierania kontaktów młodzieży.

Tak było

Międzynarodowa wymiana w V LO cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży naszego liceum .Możliwa jest dzięki dofinansowaniu i wsparciu DPJW. Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży jest organizacją  powołaną przez rządy Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec. Celem tej organizacji jest stworzenie korzystnych warunków do trwałego rozwoju współpracy pomiędzy społeczeństwami Polski i Niemiec. Tak też się również dzieje.

Na zadawane pytanie młodzieży:

Dlaczego chcesz uczestniczyć w polsko niemieckiej wymianie  młodzieży?- słyszymy różne odpowiedzi.

Często jest to motywacja osobista. Decydując się na wymianę nasi uczniowie podają często różne odpowiedzi. Ważne dla nich jest zainteresowanie innymi kulturami i międzynarodową pracą z młodzieżą, ze swoimi rówieśnikami, chęcią podejmowania twórczych aktywności i pracy w zespole, praca nad trudnymi tematami związanymi z historią naszych narodów, przyjemnością płynącą z osobistego rozwoju, satysfakcją z powodu uznania przez innych, chęć zmiany i kształtowania własnego otoczenia.

Ważne jest również podczas wymiany uczenie tolerancji, pokazywanie podobieństw i odmienności kulturowych, zwiększenie motywacji uczniów do uczenia się języków obcych oraz budowanie nawyku uczenia się języków w kontakcie z innymi. Kształtowanie umiejętności prezentacji, autoprezentacji i wystąpień publicznych w języku obcym.

Pierwsza część tegorocznej  wymiany odbyła się w dniach od 16 do 24 października  w Niemczech. Program naszej wizyty był bardzo bogaty i urozmaicony o czym będzie można poczytać. Opis każdego dnia  pobytu w Niemczech przygotowali uczestnicy tegorocznej wymiany. Podczas  tygodniowego pobytu uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili: Köln, Müster, Oberhausen, Dorsten , jak również miasto partnerskie naszej wymiany Schermbeck.

Pierwszy dzień

Po kilkunastu godzinach podróży busem dotarliśmy do Schermbeck, gdzie mieści się nasza szkoła partnerska.

Po ciepłym powitaniu przez gospodarzy, powitaniu przez dyrekcję szkoły i poczęstunku chcieliśmy się bliżej poznać. Pierwszy kontakt podjęliśmy już za pomocą messengera, facebooka, teraz przyszła kolej na gry i zabawy integracyjne i zwiedzanie szkoły. Po przedstawieniu programu na kolejne dni udaliśmy się do domów naszych niemieckich koleżanek i kolegów. Poznanie rodzin goszczących i okolicy zapowiadało się ciekawie. Również chcieliśmy przynajmniej trochę odpocząć przed kolejnym czekającymi nas intensywnymi dniami.

Drugi Dzień Wymiany 18.10.2022

Po pierwszej nocy u rodzin goszczących, zjedliśmy śniadania i udaliśmy się do szkoły. Na miejscu braliśmy udział w zajęciach sportowych razem z niemiecką młodzieżą. Wśród gier znalazł się m.in. zbijak oraz wspólne granie w siatkówkę. Następnie wyruszyliśmy na spacer ulicami malowniczego Schermbeck.

W godzinach popołudniowych szkołę odwiedził burmistrz tej miejscowości, odbyliśmy spotkanie, na którym opowiedział nam On o swojej pracy i o tym jak ważne są wymiany uczniowskie. Po zakończonym spotkaniu mieliśmy chwilę odpoczynku.

Razem z niemieckimi uczniami udaliśmy się do muzeum Żydowskiego, które znajdowało się  mieście znajdującym się w pobliżu. Dorsten okazało się bardzo klimatycznym miasteczkiem z wieloma ciekawymi miejscami, w których mogliśmy spędzać czas całą naszą grupą.

Trzeci dzień wymiany polsko-niemieckiej

19 października udaliśmy się do Münster – miasta rowerów, kościołów i studentów. Przyjechaliśmy do niego pociągiem, zaliczając przesiadkę w Coesfeld. Na początku, zaraz po opuszczeniu dworca i przejściu na stare miasto, zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie na tle gotyckiego kościoła świętego Lamberta, a następnie podzieliliśmy się na dwie grupy – niemiecką i polską. Wszyscy weszliśmy do ratusza, gdzie mogliśmy  zobaczyć salę, w której 24 października 1648 został podpisany pokój westfalski. Jako pierwsza zwiedzanie rozpoczęła grupa polska. Wewnątrz średniowiecznego budynku znajdowało się pomieszczenie o renesansowym wystroju. Wszystkie ściany pokryte były drewnianymi płaskorzeźbami przedstawiającymi scenki rodzajowe, biblijne oraz mitologiczne. Dodawały one miejscu niezwykłego klimatu. Mogliśmy swobodnie poruszać się po całej sali, ponieważ funkcję przewodnika pełnił nagrany wcześniej polski lektor, który opowiadał ze szczegółami o każdym elemencie wyposażenia. Mieliśmy szansę wpisać się do wielkiej księgi, gdzie znajdowały się podpisy ludzi z całego świata. Potem grupa niemiecka poszła w nasze ślady, a my weszliśmy do znajdującego się niedaleko wcześniej wspomnianego kościoła. Warto wiedzieć, że na szczycie kościoła znajdują się trzy metalowe klatki, w których wieszano ciała opozycjonistów religijnych jako przestrogę dla innych mieszkańców. Gdy wszyscy skończyliśmy zwiedzanie, udaliśmy się na plac targowy przy katedrze św. Pawła. Czekaliśmy tam na autobus wycieczkowy, który miał nas zabrać na przejażdżkę po mieście.  Chodząc po placu mieliśmy okazję obserwować życie codzienne Niemców, spróbować tradycyjnych potraw i przy okazji odkryć zaskakujące połączenia smakowe (np. placki ziemniaczane z musem jabłkowym). O godzinie 13:00 ruszyliśmy w trasę dwupiętrowym autobusem bez dachu. Zajęliśmy miejsca na górze, dzięki czemu mieliśmy możliwość zobaczyć budynki z nietypowej perspektywy. O mijanych zabytkach również opowiadał nagrany lektor w różnych językach. Większość z nas słuchała w języku angielskim, niektórzy próbowali zrozumieć po niemiecku z pomocą niemieckich koleżanek i kolegów. Stopniowo opuszczaliśmy autobus w miejscach wybranych przez naszych niemieckich znajomych i rozchodziliśmy się po centrum w mniejszych lub większych grupkach. Każdy spędzał swój czas wolny tak, jak miał na to ochotę. Dzięki temu poznawaliśmy kolejne miejsca, mogliśmy wypróbować nasze umiejętności orientacji w terenie, kupić pamiątki i skosztować popularnych w Niemczech przekąsek. Późnym popołudniem spotkaliśmy się znowu na dworcu w Münster i wróciliśmy pociągiem do Dorsten, skąd każdy udał się do własnego domu.

Dzień 4. Köln 20.10.2022          

Po porannej zbiórce o godzinie 9:00, pociągiem udaliśmy się do jednego z największych miast w regionie- Kolonii. W czasie wolnym przed zwiedzaniem jednej z największych gotyckich katedr polska część wymiany wybrała się do sklepu w muzeum czekolady Lindt. Po zakupieniu słodkości udaliśmy się na miejsce zbiórki, aby poznać naszych przewodników i rozpocząć zwiedzanie katedry z podziałem na dwie grupy językowe. Zwiedzanie katedry zajęło nam 2 godziny, jednak czas minął szybko, ponieważ historia miejsca była bardzo ciekawa. Następnie podzieliliśmy się na mniejsze grupki i w wolnym czasie zwiedziliśmy miasto nie zapominając o muzeum musztardy i oczywiście o zakupach wraz z naszymi niemieckim koleżankami i kolegami.

Kolonia bardzo nam się spodobała. Sprawiła wrażenie dużego, nowoczesnego, imponującego a zarazem pięknego miasta. Nie spodziewaliśmy się, że katedra znajdująca się tam wywrze na nas takie wrażenie. Od środka można było zauważyć piękne witraże, a wszystkie ściany ozdobione były rzeźbami. Jako ciekawostkę poznaliśmy historię oryginalnego projektu katedry, który był tam wywieszony na 4 metrowym płótnie.

Dzień zakończyliśmy powrotem do Schermbeck oraz czasem spędzonym wspólnie z naszymi partnerami wymiany.

DZIEŃ PIĄTY – OBERHAUSEN

 Czwartego dnia udaliśmy się autobusem do miejscowości Oberhausen, gdzie zwiedzaliśmy ”Gasometer”. Znajdowała się w nim  wystawa zdjęć o tematyce skutków globalnego ocieplenia-das zerbrechliche Paradies. W budynku umieszczona była ogromna makieta kuli ziemskiej, na której wyświetlano proces powstawania naszej planety. Na samej górze ”Gasometra” można było ujrzeć otaczającą nas panoramę. Następnie udaliśmy się do galerii na zakupy. Jest to jedna z największych galerii handlowych na świecie. Wieczorem odwiedziliśmy lodowisko w Dorsten, gdzie miło spędziliśmy jeden z naszych ostatnich wieczorów.

Ostatni dzień wymiany – brunch i powrót

Ostatni dzień wymiany był jednym z bardziej wzruszających dni podróży do Niemiec. Gdy rano wstaliśmy, szybko musieliśmy się zebrać. Pożegnaliśmy się z rodzinami naszych partnerów wymiany, a następnie udaliśmy się do szkoły. Tam poszliśmy na stołówkę, gdzie niemieccy uczniowie przygotowali dla nas posiłek. Mogliśmy spróbować różne niemieckie dania takie jak np. Firkadele, ale również znalazły tam się bardziej polskie dania – jajka w majonezie. Po zakończonym brunchu przyszedł czas na rozstanie. Dla wielu z nas była to chwila pełna wzruszeń, bo przez tydzień zdążyliśmy się zżyć z niemieckimi rodzinami i naszymi kolegami i koleżankami z Niemiec. Po pożegnaniu wsiedliśmy do busa i udaliśmy się w podróż powrotną. Przez początkowe kilka godzin jazdy śpiewaliśmy piosenki i było bardzo wesoło. Następie wieczorem wszyscy byliśmy wyczerpani całym tygodniem zwiedzania i poszliśmy spać. Podróż powrotna minęła nam bardzo szybko i bezproblemowo, a do Lublina wróciliśmy w poniedziałek około godziny 6 nad ranem.

Po polsku

In English


Tak było w roku 2011-2012


Tak było w roku 2010-2011


Termin wymiany: 30.09 - 7.10.2009
Partnerzy: V Liceum Ogólnokształcące w Lublinie oraz Gesamtschule Schermbeck
Organizatorzy: Zbigniew Jakuszko, Maria Skublewska, Barbara Siemińska,

To już trzecie z kolei spotkanie młodzieży z miast Lublina i Schermbeck. Jedenastoosobową grupę młodzieży wraz z dwoma opiekunami z Gesamtschule w Schermbeck , gościli uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.
Dzięki wymianie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w bogato zaplanowanym programie, gdzie m.in. zwiedzili pałac Zamoyskich w Kozłówce , malowniczy Kazimierz Dolny , który zachwycił swoim urokiem młodzież z Niemiec. Także nasze miasto Lublin i jego historia zaciekawiło naszych gości. Również pobyt w miejscu pamięci na Majdanku i praca nad wybranymi zagadnieniami w archiwum wywarły na młodzieży ogromne wrażenie. Oprócz Stałych punktów programu młodzież integrowała się podczas spotkań na kręgielni, w pubach. Dzięki spotkaniom jak te uczniowie mają okazję lepiej się poznać, przełamać bariery, obalić stereotypy i nawiązać kontakty i przyjaźnie.
Warto nadmienić, iż ogromną rolę w nawiązaniu kontaktów pomiędzy szkołami odegrała aktywnie działająca organizacja:
Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) – która od zawsze wspiera nas finansowo.

Büro Potsdam / Biuro Poczdam:
Friedhofsgasse 2
D-14473 Potsdam
Tel.: +49-(0)331-284790
Fax: +49-(0)331-297527
www.dpjw.org
Biuro Warszawa / Büro Warschau:
ul. Alzacka 18
PL-03-972 Warszawa
Tel.: +48-(0)22-5188910
Fax: +48-(0)22-6170448
www.pnwm.org

PROGRAM WYMIANY UCZNIÓW SZKÓŁ PARTNERSKICH
30.09-7.10.2009

Środa 30.09.2009
Przyjazd w godzinach wieczornych grupy niemieckiej do Lublina, przydzielenie rodzin goszczących. Pierwszy wieczór spędzony w polskiej rodzinie
Czwartek 1.10.2009
Godz.9.00
Oprowadzanie po mieście, historia naszego miasta i jego zabytki. Żydowski Lublin, dzielnica żydowska w okresie okupacji.
Godz.13.00
Spotkanie z Dyrektorem Szkoły Zbigniewem Jakuszko. Zwiedzanie szkoły i poznanie warunków pracy w polskiej szkole, prezentacja multimedialna dotycząca jubileuszu w V LO. Prezentacje dotyczące naszego miasta przygotowane przez uczniów.
Godz.16-19.00
Wspólne gotowanie. Polska i niemiecka kuchnia- umiejętności kulinarne naszych uczniów i gości. Świetlica na Starym Mieście.
Piątek, 2.10.2009
Godz.9-14.00
Spotkanie w miejscu Pamięci na Majdanku. Oprowadzanie po terenie byłego obozu, wykład pana Wiesława Wysoka- pracownika w Państwowym Muzeum na Majdanku. Wprowadzenie do pracy w archiwum, zapoznanie się z materiałami, początek prac w grupach roboczych.
Godz.16-19.00
Zajęcia integracyjne w naszym liceum
Sobota, 3.10.2009
Dzień spędzony w rodzinie polskiej.
Niedziela, 4.10.2009
Wyjazd do Kozłówki
Poniedziałek, 5.10.2009
Praca w grupach mieszanych w Miejscu Pamięci na Majdanku. Po południu przedstawienie wyników prac i prezentacji multimedialnych wykonanych przez uczniów.
Po południu zajęcia sportowe w naszej szkole. Gra w siatkówkę i koszykówkę.
Wtorek, 6.10.2009
Udział w zajęciach edukacyjnych w naszej szkole. Wieczór pożegnalny. Podsumowanie pobytu.
Środa, 7.10.2009
Wyjazd młodzieży z Niemiec do Warszawy.


Pierwsze spotkanie w relacji Beaty Wiącek – uczennicy klasy drugiej biorącej udział w tegorocznej wymianie…

Dworzec główny PKP Lublin godzina 19.40.

Na dworcu zaczynają pojawiać się znajome osoby ze szkoły–koledzy i koleżanki, które także biorą udział w wymianie. W powietrzu unosi się nutka tajemnicy i w głowie pytania czy aby na pewno chce się wziąć udział w tej wymianie? Jaka jest moja współlokatorka? Czy znajdę wspólny język z moim gościem? I najważniejsze: Czy się polubimy?

Z każdą sekundą zbliżającą do przyjazdu pociągu, serce biło coraz szybciej. Każdy z nas był zdenerwowany i nie wiedział czego ma się spodziewać. Nadeszła godzina przyjazdu-wszyscy z niecierpliwością wyczekiwaliśmy swoich gości. Gdy ujrzałam grupę ludzi wraz z nauczycielką ze szkoły, przerażenie i wątpliwości minęły. Młode osoby, wszyscy uśmiechnięci od początku wzbudziły we mnie pozytywne uczucia. Pierwsze przywitanie, nieśmiałe rozmowy i zaproszenie do domów. Pożegnaliśmy się i udaliśmy się na uroczystą kolację do naszych rodzinnych domów. Z każdą minutą rozmowa stawała się pewniejsza, a przyjaźń zawiązywała swoją nić. Goście z zachodniej granicy z wielkim zaangażowaniem od pierwszego dnia próbowali swoich sił w nauce podstawowych słów naszego ojczystego języka.

Po kolacji, obdarowaniu nas i rodziców upominkami, goście po wyczerpującej podróży skorzystali z pryszniców i udali się do swoich pokoi wypocząć. Czekał na nas długi i interesujący dzień. Po kilku godzinach spędzonych tamtego wieczoru razem, wiedziałam, że będzie to niezapomniana przygoda i miałam 100% pewność, że dobrze zrobiłam, biorąc udział w tej wymianie.


Wycieczka do Kozłówki w relacji Pauliny Żyszkiewicz, również uczennicy klasy drugiej biorącej udział w wymianie:

W niedzielę, 4 października uczniowie z VLO biorący udział w wymianie polsko-niemieckiej, wraz z gośćmi z zagranicy i opiekunami obu grup, wybraliśmy się na wycieczkę jednodniową do Kozłówki.

Zbiórka była o 9.40 pod halą sportową MOSiR. Kiedy wszyscy wsiedli do autokaru, wyruszyliśmy w podróż za Lublin. Jechaliśmy ok. 40 min, po dotarciu na miejsce zrobiliśmy sobie zdjęcie grupowe i było ok. 15 min wolnego, ponieważ w tym czasie opiekunowie kupowali bilety, abyśmy mogli zwiedzać Pałac wraz z przewodnikiem.

Kiedy sprawy formalne były załatwione, wszyscy zostaliśmy zaproszeni do Pałacu. W drzwiach przywitała nas pani, która rozdawała ochraniacze na obuwie, aby chronić starą podłogę przed zniszczeniem. Każdy z uśmiechem na twarzy założył eleganckie buty i w tym momencie przedstawił nam się pan przewodnik, który mówił po polsku i po niemiecku. Najpierw zwracał się do grupy niemieckiej w ich języku, potem tłumaczył na j. polski. Zwiedziliśmy przepiękne komnaty, w których znajdowały się zabytkowe meble i bardzo dużo obrazów. Podczas podziwiania eksponatów poznaliśmy historię rodziny Zamoyskich, którzy w dawnych czasach byli właścicielami Pałacu. Kiedy zwiedziliśmy wszystkie pomieszczenia, poszliśmy do małego kościółka, który znajdował się obok pięknego ogrodu, w którym mieliśmy chwilę wolnego, po czym poszliśmy do Muzeum. Tam obejrzeliśmy eksponaty, które dotyczyły czasów PRL-u. Potem poszliśmy o innego budynku, aby zobaczyć wozy. Następnie wróciliśmy do autokaru i przyjechaliśmy do Lublina.

Uważam, że zarówno grupie polskiej, jak i niemieckiej, wyjazd bardzo się podobał.


Z uwagą słuchamy informacji dotyczących historii naszego miasta.

za moment przystąpimy do przygotowywania wspaniałych muchomorów. Byle szybko, jesteśmy wszyscy strasznie głodni.

W Domu Kultury na Starym Mieście znajdzie się miejsce dla wszystkich chcących rozwijać swoje talenty.

Prace nad plakatami w bibliotece szkolnej naszego liceum.

Lekcja języka niemieckiego z udziałem Lisy z Schermbeck. Jak to miło mieć rówieśnika z Niemiec na lekcji.

Kozłówka – wreszcie wspólne zdjęcie.

My w Miejscu Pamięci na Majdanku. Praca w grupach roboczych .

Wieczór pożegnalny. Jak szybko minął ten czas…

Dworzec główny . Ostatnie chwile z naszymi gośćmi. Już niedługo się spotkamy…

Kontakt

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
im. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE
ul. Lipowa 7, 20-020 LUBLIN

  • +48 81 4664340
  • +48 81 4664341
  • +48 81 5321927
  • sekretariat@lo5.lublin.eu

Chcesz zasięgnąć informacji?
– odwiedź nas (godziny pracy sekretariatu 8:00-15:00).

Administracja

Nie posiadasz jeszcze konta – zarejestruj się
Masz już konto – zaloguj się

Polecamy
Logo Stowarzyszenia "PoRa-dek"
Logo JDP
Logo Fundacji Fuga Mundi
Szkoła stowarzyszona UNESCO