„Dobry Klimat w szkole – graMy w zielone!” – WARSZTATY

W ramach projektu konkursowego Dobry klimat w szkole – graMY w zielone!, finansowanego ze środków Miasta Lublin, w dniach 04-14.12.2023 r. uczniowie klasy 3c (biol-chem-ang) wzięli udział w trzech warsztatach edukacyjnych, przygotowujących i pomagających stworzyć koncepcję zagospodarowania fragmentu terenu przy szkole z uwzględnieniem rozwiązań adaptacji do zmian klimatycznych.

Warsztaty 1Błękitno-zielona infrastruktura w miastach (BZI). Retencja wody.

Miejsce – V LO w Lublinie

Uczniowie poznali pojęcia retencji wody, wpływu na środowisko, budowy ogrodów deszczowych, form zbierania i ponownego wykorzystania wody. W ramach zajęć przeprowadzono wizję terenową oraz rozpoczęto projekt konkursowy pod okiem prowadzącego – eksperta od retencji wody i architektury krajobrazu – dr Piotra Szkołuta i Marleny Woźniak.

Warsztaty 2Dlaczego partycypacja jest warunkiem gospodarki cyrkularnej?

Miejsce – SKENDE

Zajęcia prezentowały i utrwalały wiedzę o podstawach partycypacji społecznej i gospodarki cyrkularnej oraz związków przyczynowo skutkowych między tymi zjawiskami. Gospodarka cyrkularna, która zakłada zmniejszenie nadprodukcji towarów, które zanieczyszczają planetę i dehumanizują związki międzyludzkie, jest możliwa, właśnie dzięki wdrożeniu wartości partycypacji społecznej. Tylko dzięki zaangażowaniu
i współodpowiedzialności można skutecznie działać na rzecz ograniczania zmian klimatycznych.

Zajęcia prowadziła Pani Barbara Wybacz – ekspert od partycypacji i gospodarki cyrkularnej.

Warsztaty 3Pożytki i zapylacze w procesie adaptacji do zmian klimatu.

Miejsce – Miejska Pasieka, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Na zajęciach warsztatowych uczniowie zapoznali się z rolą zapylaczy i pożytków w naszym otoczeniu oraz stworzyli własne mieszanki roślin pod czujnym okiem ekspertów.

Zajęcia poprowadził miejski pszczelarz – Marcin Sudziński oraz ekspert od botaniki – dr Anna Rysiak

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie ANTHILL.