Dzień z MaFilą

1 grudnia 2023 po raz kolejny skorzystaliśmy z zaproszenia Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie i wzięliśmy udział w Dniu z MaFiI-ą – wykładach i warsztatach popularyzujących matematykę.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Klasa IV B wysłuchała wykładu Lemat Burnside’a – czyli jak za zasłoną codziennego życia ukrywają się tajemnice matematyki, który wygłosił dr Jerzy Mycka. Wykład był poświęcony sztuce zliczania różnych możliwych struktur zbudowanych z zadanych elementów. Klasycznym przykładem będzie konstrukcja witraży z kolorowych szkiełek ustalonego (np. trójkątnego) kształtu.

Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach Tworzenie fraktali, które przygotowały: dr Magdalena Skrzypiec, dr Anna Gąsior. Zajęcia warsztatowe przybliżyły matematyczne ciekawostki: zbiór Cantora, dywan Sierpińskiego, drzewo Pitagorasa, kostka Mengera. Za pomocą linijki i ołówka uczniowie wykonali kilka pierwszych etapów konstrukcji zbiorów, zwanych fraktalami i obliczyli dla nich wymiar Hausdorffa. Ale to nie wszystko. Zajrzeli  w głąb zbioru Mandelbrota. Było kolorowo i bardzo ciekawie!

Klasa II A na warsztatach Kwadratowe kule, które przygotowały dr Anna Gąsior, dr Magdalena Skrzypiec, przekonała się, że kula nie zawsze jest okrągła! Zajęcia były pierwszą wyprawą w tajemniczy świat topologii metrycznej. Poznaliśmy różne sposoby poruszania się po płaszczyźnie i różne rodzaje mierzenia odległości pomiędzy punktami. Uczniowie samodzielnie rysowali kule, które w zależności od metryki przyjmowały różne kształty!

Następnie przyszedł czas na warsztaty warsztaty Czy „ujemna delta” zawsze oznacza brak rozwiązań? prowadzone przez lic. Weronika Szczepanik. Podczas zajęć uczniowie stawiali pierwsze kroki w pracy z liczbami zespolonymi. Poznali podstawową teorię i własności liczb zespolonych. Okazało się, że delta ujemna może być przyjemna!

Matematyka może być kolorowa i ciekawa! Do zobaczenia za rok!