Należy uczyć, wybaczać, ale nie można zapomnieć – Powstanie 1944 Spuren entdecken.

W dniach od 5.11.2023 roku do 11.11. 2023 roku 12 uczniów naszego liceum w składzie Maria Zbita,Maja Maciejewska, Aleksandra Ćwik, Julia Malinowska, Maria Król,Olga Grądkowska, Amelia Odój, Agata Szewczuk,Nina Ciekot, Wiktoria Majewska, Aleksandra Jelonek i Kajetan Broda realizowali pierwszą część polsko- niemieckiego projektu wraz z młodzieżą z Gimnazjum z miejscowości Stade pod opieką nauczyciela Larsa Hellwinklera.

Pierwszym etapem naszych  przygotowań było spotkanie z nauczycielem historii naszej szkoły. Dzięki zajęciom z Panem  Łukaszem Kopytko  przed przyjazdem naszych rówieśników z Niemiec przybliżona nam została tematyka Powstania Warszawskiego i wszystko to co z nim związane. W ramach realizowanej pierwszej części projektu uczestniczyliśmy w warsztatach w Państwowym Muzeum na Majdanku prowadzonych przez Panią Karolinę Wasiluk, zwiedziliśmy teren obozu,po którym oprowadzała nas Pani Paulina Pętal, spotkaliśmy się ze świadkiem historii Panem Jerzym Jeżewiczem, byłym więźniem obozu niemieckiego dla dzieci w Łodzi, który podzielił się z nami swoją , jakże trudną historią  wojennego dzieciństwa. Ważnym punktem był dwudniowy wyjazd do Warszawy, dzięki któremu mogliśmy przybliżyć sobie tematykę związaną z Powstaniem Warszawskim. Byliśmy na Pawiaku, Alejach Szucha, gdzie fachowo i szczegółowo po tych miejscach oprowadził nas pracownik Pan Robert Haselbusch odpowiadając na wszelkie nasze pytania.

Cennym źródłem informacji było oprowadzanie po  Muzeum Powstania Warszawskiego i spacer po mieście mający na celu przybliżenie nam miejsc związanych z walkami Powstańców  1944 roku stanowiących punkt wyjścia do dalszych prac.

Jest to początek naszych poszukiwań związanych z upamiętnieniem bohaterów drugiej wojny Światowej, Powstańców, którzy trafili po upadku Powstania do obozów, takich jak Stalag Sandbostel. Kontynuacja prac badawczych będzie prowadzona do kwietnia 2024 roku i zakończona naszym wyjazdem do Stade.

Zwieńczeniem tygodniowego pobytu było spotkanie z Konsulem Honorowym  Republiki Federalnej Niemiec w Lublinie, Panem Prof. dr hab. Andrzejem Kidybą i możliwość zapoznania i przedstawienia  tematyki realizowanego projektu historycznego.

Nie zabrakło również spotkań mających na celu bliższe poznanie grupy, zajęcia sportowe pod okiem Pana profesora Adriana Szczotki i wiele innych aktywności.

Wszystkie nasze działania możliwe były dzięki wsparciu Dyrekcji V LO Pani Dyrektor Beaty Jezierskiej, nauczycielom Marii Giermakowskiej- Skublewskiej i Urszuli Piotrowskiej, jak również  finansowemu wsparciu DPJW- Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży, dzięki  której na takie spotkania możemy sobie pozwolić. Podziękowania kieruję również do  Rodziców wszystkich uczniów zaangażowanych w tegoroczny projekt. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zrobić wiele dobrego.