V Liceum Ogólnokształcące uczciło pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

20 kwietnia 2023 roku V Liceum Ogólnokształcące w Lublinie upamiętniło ofiary zbrodni katyńskiej.

Naszą misją jest zachować i przekazać pamięć o znanych i nieznanych obywatelach państwa polskiego, skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni.

            5 marca 1940 roku Józef Stalin podpisał rozkaz rozstrzelania tysięcy polskich oficerów Wojska Polskiego oraz polskich policjantów II RP – jeńców z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, a także więźniów przetrzymywanych w więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy. Na jego podstawie, rozstrzelano ogółem 21.857 jeńców, z czego w Kozielsku zginęło 4.421 osób, w  Starobielsku 3.820 osób, w Ostaszkowie 6.311 osób oraz 7.305 osób w więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Kim byli owi „wrogowie władzy sowieckiej”? Tysiące wspaniałych ludzi. Większość ofiar to oficerowie rezerwy, którzy na co dzień stanowili intelektualną i kulturalną elitę kraju. Byli wśród nich między innymi: lekarze, inżynierowie, artyści, nauczyciele, prawnicy, dziennikarze, sportowcy.

Na parterze naszej szkoły znajduje się urna z ziemią z miejsca zbrodni, przywieziona przez pana Zbigniewa Laskowskiego, syna zamordowanego oficera Wojska Polskiego, kpt. Antoniego Mirona Laskowskiego.

Przed szkołą rośnie dąb, w myśl zasady – JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ. Pozostanie z nami przez wieki, a uczniowie naszej szkoły będą zawsze ważnym ogniwem w łańcuchu pamięci, przekazywanej z pokolenia na pokolenie.