Edukacja międzykulturowa na „Piątkę”

Już po raz kolejny V LO włączyło się w inicjatywy zorganizowane przez międzynarodową organizację non-profit AFS Poland*. Organizacja ta działa na rzecz edukacji międzykulturowej i realizuje zadania mające na celu budowanie świata opartego na sprawiedliwości i pokoju. Zadania te są obecne również w postulatach UNESCO, które jako szkoła stowarzyszona są nam szczególnie bliskie.

W lutym tego roku uczniowie klasy 3g wzięli udział w warsztatach tematycznych związanych z obchodami karnawału. Wolontariusze z Argentyny, Meksyku, Chiny i Chile opowiadali o tradycjach karnawałowych w swoich ojczyznach – tych znanych z kolorowych parad na ulicach stolicy Brazylii, jak również o mniej znanych jak Fiesta de la Tirana w Chile. Spotkanie było także okazją do pogłębienia wiedzy na temat cech wspólnych i różnic kulturowych i narodowych oraz poznania tych krajów „od kuchni”.

Innym przykładem edukacji międzykulturowej była wizyta uczennic uczestniczących w rocznej wymianie międzynarodowej w ramach współpracy szkół ASF. Miała miejsce 14 marca 2023. W bezpośrednim spotkaniu, na którym zaproszone dziewczęta prezentowały swoje kraje ojczyste, wzięły udział klasy 3c i 3d. Mogliśmy dowiedzieć się „z pierwszej ręki” nie tylko o Chile i Włochach, ale również o tym, jak wygląda wyjazd na roczną wymianę w międzynarodowej grupie młodych ludzi. Spotkanie było bardzo inspirujące, a możliwe było dzięki współpracy z KUL, który prowadzi program wymiany.

Z pewnością będzie jeszcze więcej okazji do edukacji międzykulturowej.

W imieniu szkolnego klubu UNESCO,

Anna Bysiecka-Maciaszek

Ewa Wiśniewska-Matraszek