Co wydarzyło się w marcu?

1 marca 1456

Urodził się Władysław II Jagiellończyk, król Czech, Węgier i Chorwacji;

2 marca 1931
Urodził się Michaił Gorbaczow – rosyjski polityk, sekretarz KPZR, prezydent ZSRR;

3 marca 1918

Rosja Radziecka zawarła w Brześciu nad Bugiem traktat pokojowy z Niemcami i Austro – Węgrami, tym samym wycofując się z I wojny światowej;

4  marca 1386

Koronacja Władysława Jagiełły w katedrze na Wawelu. Arcybiskup gnieźnieński Bodzęta (Bodzanta) koronował Władysława Jagiełłę na króla Polski. Zakończyło to wieloletnie zabiegi i intrygi polityczne związane z sukcesją na tronie polskim po śmierci Ludwika Węgierskiego.

1846

Koniec powstania krakowskiego – złożenie broni przez oddział Jana Tyssowskiego.

Jan Tyssowski odmówił złożenia broni w Krakowie przed austriackim wojskiem pod dowództwem gen. Ludwiga Collina von Collsteina, mimo że nie było już szans na wywalczenie niepodległości.

5 marca 1326
Urodził się Ludwik Węgierski, król Węgier i Polski

7 marca 1000

Rozpoczął się I zjazd gnieźnieński. W spotkaniu monarchów uczestniczyli polski książę Bolesław I Chrobry i cesarz Otton III.

9 marca 1589

Podpisano traktat bytomsko – będziński na mocy którego Habsburgowie uznali Zygmunta III Wazę za króla Polski

11 marca 1646
Zmarł Stanisław Koniecpolski, hetman wielki koronny;

12 marca

1999

Polska wstąpiła do NATO

1600

Król Zygmunt III Waza ogłosił przyłączenie Estonii do Rzeczypospolitej

13 marca 1881
Zamach na cara Aleksandra II. Słynny zamach z 13 III 1881 r., w którym stracił życie car Aleksander II, był przygotowany oraz przeprowadzony przez Polaka Ignacego Hryniewieckiego

14 marca 1794
W Tarnowie urodził się Józef Bem.  Polski generał, uczestnik powstania listopadowego i Wiosny Ludów. Naczelny wódz powstania węgierskiego 1848–1849. Bohater narodowy Polski i Węgier. Urodził się jeden z najwybitniejszych fizyków XX wieku – Albert Einstein. Twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, kwantowej teorii ciepła właściwego, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła. Laureat Nagrody Nobla. Zmarł 8 kwietnia 1955 r.

15 marca 1765
Król Stanisław August Poniatowski założył w Warszawie Szkołę Rycerską;

18 marca 1596

Zygmunt III Waza podjął decyzję o przeniesieniu siedziby władcy do Warszawy. Decyzja ta podyktowana była przez dogodniejsze położenie geograficzne Warszawy w perspektywie szwedzkich planów króla. Impulsem do przeniesienia rezydencji władcy był wybuchły w 1596 roku pożar Wawelu. Wbrew obiegowej opinii, Warszawa nie stała się jednak w 1596 roku stolicą Rzeczypospolitej. Pozostał nią Kraków, zaś Warszawa otrzymała status Miasta Rezydencjonalnego Jego Królewskiej Mości.

1314
Spłonął na stosie ostatni przywódca Zakonu Templariuszy – Jakub de Molay;

19 marca 1542
Urodził się Jan Zamoyski – hetman wielki koronny, kanclerz wielki koronny, polski magnat, założyciel Zamościa;

20 marca 1921

Odbył się na Górnym Śląsku plebiscyt, który miał zadecydować o przynależności tego regionu do Polski lub Niemiec. W plebiscycie szczególną rolę odegrał Bytom, gdzie funkcjonował Polski Komisariat Plebiscytowy na czele z Wojciechem Korfantym.

21 marca 1871

Otto von Bismarck został mianowany pierwszym kanclerzem II Rzeszy Niemieckiej;

23 marca 1589

Zmarł Marcin Kromer, wybitny polski historyk i kronikarz;

24 marca 1794

Tadeusz Kościuszko został mianowany Naczelnikiem Insurekcji, której celem była obrona niepodległości Polski, która dała nadzieję na obronę niepodległości

26 marca 1943
Odbyła się akcja pod Arsenałem, w której Grupy Szturmowe Szarych Szeregów uwolniły Jana Bytnara „Rudego” i ponad 20 innych więźniów, przewożonych z siedziby Gestapo przy Alei Szucha na Pawiak. Atak na strzeżony przez niemieckich żołnierzy konwój, pod kryptonimem „Meksyk II”, został przeprowadzony w biały dzień, przy skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Długiej. Głównodowodzącym akcji był Stanisław Broniewski „Orsza”, a bezpośrednim dowódcą Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Wzięło w niej udział 28 harcerzy.

27 marca 1625

Karol I Stuart został koronowany na króla Anglii i Szkocji;

30 marca 1867

Rosja sprzedała Stanom Zjednoczonym Alaskę za 7,2 mln dolarów;

31 marca 1831

Podczas powstania listopadowego stoczono bitwy pod Wawrem i Dębem Wielkim.

Klaudia Kierepka, Daria Romanowska, Kacper Pachoł