Polsko – niemiecka wymiana młodzieży w roku szkolnym 2022/23

W V LO wracamy do międzynarodowych spotkań młodzieży w ramach wymiany. Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią uczniowie naszego liceum mogli poznać swoich rówieśników ze szkoły partnerskiej Gesamtschule Schermbeck. Spotkania te możliwe są dzięki zaangażowaniu dyrekcji szkoły V LO, nauczycieli, rodziców, ale przede wszystkim Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (DPJW), bez której finansowego wsparcia wymiana ta nie byłaby możliwa. Dlatego też kieruję gorące podziękowania dla pracowników  tej instytucji, która takie spotkania zawsze wspiera nie tylko finansowa, ale również merytorycznie.

W tegorocznym spotkaniu  w dniach od 16 do 24 października  uczestniczyło łącznie 14 uczniów z  klas drugich i trzecich. Jest to wspaniały team z którym przyjemnie spędziliśmy my opiekunowie pierwszą część wymiany w Niemczech. Druga część już u nas w Polsce pod koniec marca. Wymiana ta, to kilkunastoletnia tradycja naszego liceum. Potencjałem każdego ze spotkań są jego uczestnicy, zarówno Ci z Polski , jak też i Niemiec.

Również i tym razem trafiliśmy na wspaniałych i chętnych poznania nowych osób uczniów naszej szkoły, dla których wymiana było długo oczekiwanym wydarzeniem. Oprócz wielu celów stawianych sobie zawsze podczas międzynarodowych spotkań, również i tym razem głównym wyzwaniem, było bliższe poznania kultury naszego zachodniego sąsiada, uczenie wrażliwości na inną kulturę, ale przede wszystkim nawiązanie kontaktów z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej, poznawanie i rozwijanie swoich mocnych stron, motywowanie do aktywności, rozmowy na trudne tematy związane z historią naszych narodów, którymi również się zajmowaliśmy, alternatywne formy zdobywania wiedzy oraz wymiana doświadczeń, także między nauczycielami.

Szczegółowy program wymiany młodzieży opracowany został przez nauczycieli i uczniów z Niemiec. W tegorocznym programie oprócz zajęć w szkole, wspólnych aktywności, mieliśmy możliwość bliższego poznania regionu  Nordrhein- Westfalen, zwiedzania przepięknych miast, takich jak Kolonia ze znaną na całym  świecie Katedrą-Kölner Dom, Münster z salą , w której podpisany został pokój westfalski kończący wojnę trzydziestoletnią, czy też wspaniałe kościoły. Oczywiście nie można zapomnieć również o Dorsten, mieście  w którym mieliśmy okazję zwiedzić  Jüdisches Museum i zapoznać się z historią byłych mieszkańców  społeczności żydowskiej tego miasta, którzy ze względu na swoje pochodzenie stracili życie w czasie drugiej wojny światowej, a także poznać zwyczaje i tradycje tej społeczności.

Piękny dzień spędziliśmy również w Oberhausen na wystawie w Gasometer, której tytuł brzmiał,, Das zerbrechliche Paradies”

Nasza wymiana została również zauważona przez niemiecką lokalną prasę, co cieszy nas w sposób szczególny.

Poniżej linki z artykułami prasowymi i zdjęciami z naszego pobytu. Zachęcamy wszystkich do udziału w takiej wymianie, bo warto.

Szczegółowy opis wymiany przygotowany przez tegorocznych uczestników już wkrótce w zakładce –projekty międzynarodowe.

Maria Skublewska

Gesamtschule Schermbeck empfängt Gäste aus Lublin

Schermbeck grenzenlos