Projekt „Tak jak gdyby nas nigdy nie było” 80- Rocznica Zagłady Żydów – wystawa i lekcja historii w V LO
Projekt Tak jak gdyby nas nigdy nie było realizowany jest w 80. rocznicę zagłady Żydów
w niemieckiej Akcji „Reinhardt” i obejmuje działania młodzieży i nauczycieli V LO zaplanowane od marca 2022 do listopada 2023. Głównymi celami czyni: upamiętnienie ofiar zagłady, budowanie świadomości i tożsamości narodowej w młodym pokoleniu, kształtowanie postawy poszanowania ogólnoludzkich wartości, prawa do życia i rozwijania kultury własnego narodu. Działania angażujące nauczycieli i uczniów realizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowskim Instytutem Historycznym, Towarzystwem Projektów Edukacyjnych oraz Działem Edukacji Państwowego Muzeum na Majdanku. Do działań włączył się Szkolny Klub UNESCO, działający w V LO jako Szkole Stowarzyszonej UNESCO.
W ramach założonych celów zorganizowano młodzieżowe warsztaty historyczne Ocalić od zapomnienia (na Majdanku oraz online), których finałem był wywiad udzielony dla rozgłośni Deutschlandfunk przez ucznia i nauczyciela germanistę, panią profesor Marię Giermakowską-Skublewską . Uczniowie przygotowali również świąteczne upominki dla byłych więźniów obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Kolejną płaszczyznę projektu stanowiła edukacyjno-metodyczna. Nauczyciel historii w V LO, pan Jarosław Bonecki opracował i opublikował materiały dydaktyczne dla nauczycieli historii szkół ponadpodstawowych o dziejach eksterminacji ludności żydowskiej, w tym o samej Akcji „Reinhardt”( Antonina Telicka-Bonecka, Jarosław Bonecki, „Tak, jak gdyby nas nigdy nie było. Aktion „Reinhardt” – niemiecka operacja wymordowania Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa w latach 1942-1943”. Materiały dydaktyczne. Warszawa 2022
Wydawca: Muzeum Getta Warszawskiego i CREM, Wydawnictwo: Towarzystwo Projektów Edukacyjnych). Prezentacja materiałów odbyła się na konferencji naukowej 7 kwietnia 2022 r. w sali teatralnej ZS nr 13 w Lublinie. Część warsztatową konferencji dla nauczycieli poprowadzili: p. Antonina Telicka-Bonecka i p. Jarosław Bonecki. Prowadzący udostępnili nauczycielom oraz uczniom materiały źródłowe, prezentację, film oraz test sprawdzający wiedzę z zakresu powyższej tematyki.
25 kwietnia 2022 r. w budynku V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie przygotowano
do ekspozycji wystawę poświęconą 80- Rocznicy Zagłady Żydów w niemieckiej Akcji „Reinhardt”.
Pan profesor Jarosław Bonecki poprowadził w klasie 3ep zajęcia: „ Geneza, przebieg i skutki Akcji „Reinhardt”, które były rejestrowane przez Telewizję Lublin. Po skończonej lekcji uczniowie wypowiedzieli się na temat konieczności sięgania po problematykę Zagłady oraz zgłębiania wiedzy na temat szczegółów Aktion „Reinhardt”.
Link do projekcji zamieszczamy poniżej.