Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Dnia 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto zostało uchwalone przez ONZ w 2005 roku w celu uczczenia pamięci ofiar II wojny światowej.

Przesłanie Audrey Azoulay, Dyrektor Generalnej UNESCO, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu:

Za każdym razem, gdy kwestionuje się tę historię, za każdym razem, gdy stosuje się przemoc wobec pamięci ofiar, podsyca się wzrost antysemityzmu i mowy nienawiści, codzienną plagę społeczności żydowskich na całym świecie. Dlatego bardziej niż kiedykolwiek musimy być czujni. Naszym wspólnym obowiązkiem jest ochrona prawdy i podtrzymywanie przy życiu pamięci o wszystkich tych, którzy ucierpieli pod nazistowskim reżimem, wspieranie badań i dokumentacji, które mogą skonfrontować fantazje fanatyków z rzeczywistością historii, a także badanie i nauczanie Holokaustu, aby edukacja mogła zapobiegać antysemityzmowi i wszelkim formom rasizmu”.

Również nasze liceum nie zapomniało o tym ważnym wydarzeniu. Oprócz okolicznościowej wystawy upamiętniającej dzisiejsze obchody  odbyły się spotkania poświęcone tematyce Holokaustu.

W ramach  projektu szkolnego klubu UNESCO zrealizowane zostały warsztaty online. Dzięki  warsztatom poprowadzonym przez Panią Mirelle Rusek pracownika Działu Edukacji  w Państwowym Muzeum na Majdanku mieliśmy możliwość dokładniej pochylić się nad tematem Holokaustu.

W zaplanowanych  warsztatach uczestniczyli  uczniowie klas pierwszych. Program warsztatów składał się z dwóch części. W pierwszej przedstawiona została historia niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku i losy więźniów, którzy tam przebywali, jako wprowadzenie do tematyki Holokaustu. Następnie uczniowie mogli poznać bardzo dokładnie losy jednej z osób, która doświadczyła okropności i  okrucieństwa  wojny- Haliny Birenbaum, żywego świadka historii, polsko- izraelskiej pisarki, poetki i tłumaczki. Halina Birenbaum przebywała w czasie drugiej wojny światowej początkowo w gettcie warszawskim, następnie  w niemieckich obozach koncentracyjnych na Majdanku i Auschwitz –Birkenau. Podczas ewakuacji obozu  szła w marszu śmierci do Wodzisławia Śląskiego, skąd trafiła do  Ravensbrück, a następnie do Neustadt- Glewe. Pani Halinie udało się przeżyć Holokaust, wyjechała do Izraela, założyła rodzinę i do dnia dzisiejszego pozostaje, mimo swojego podeszłego wieku osobą aktywną. Poruszającym momentem dzisiejszych warsztatów była video relacja, dzięki której mieliśmy kontakt  ze świadkiem tamtych czasów-mogliśmy obserwować, jak Pani Halina Birenbaum opowiada o minionych doświadczeniach, słyszeć ten głos, jego ton, odczytywać emocje , jakie towarzyszą tym relacjom i wspomnieniom. Osób, które przeżyły II wojnę światową jest wśród nas coraz mniej. Coraz rzadziej  mamy możliwość spotkania się z nimi bezpośrednio.

 Pamiętajmy, że ofiarami Holokaustu były nie tylko osoby, które straciły życie w   gettach czy obozach zagłady, ale również ci, którzy wojnę przeżyli. Obrazy, traumatyczne wspomnienia z tych miejsc nosili w sobie do końca życia.

                                                                                                      M.Skublewska