Zrównoważona choinka
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, uczniowie klasy 1el wykonali zrównoważoną choinkę z plastikowych butelek. Na choince zawisły ozdoby z materiałów odpadowych, które zwykle zalegają na śmietniskach. Teraz zyskały nowe życie, dzięki pomysłowości uczniów klas 1fl i 3dpl. Do wykonania dekoracji świątecznych wykorzystano, między innymi: zużyte żarówki, plastikowe zakrętki, sznurek, korki, puszki, taśmy z opakowań i inne.
Celem tych działań było zwrócenie uwagi na ideę upcyclingu, która postuluje ponowne użycie odpadów w taki sposób, aby po przetworzeniu jakość materiału wzrosła, a nie zmalała. Przerabiany odpad może stać się niepowtarzalny i unikatowy. Upcycling jest więc działaniem łączącym w sobie możliwość kreowania i dbania o środowisko, wpisując się w realizację celów zrównoważonego rozwoju.
Czy wiesz, że…?
Co roku w ramach świątecznej tradycji wycina się w naszym kraju 6 milionów drzewek. Szacuje się, że jedno drzewo wysokości 25 metrów usuwa w ciągu dnia tyle dwutlenku węgla, ile emitują dwa jednorodzinne domy, a 60-letnia sosna produkuje dziennie tyle tlenu, ile potrzebują trzy osoby.
Rocznie na świecie produkowanych jest 330 milionów ton plastiku. To więcej niż ważą wszyscy ludzie żyjący na Ziemi. Tylko 14% wyprodukowanego plastiku zostało kiedykolwiek odzyskane jako surowiec. Rozkład plastikowej w butelki w morzu trwa około 450 lat. Rocznie do oceanów trafia niemal 13 milionów ton plastiku. To tak, jakby co minutę wyrzucać do nich zawartość jednej ciężarówki plastikowych odpadów. Do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Na bezludnej wyspie Henderson na Pacyfiku znaleziono 38 miliardów kawałków plastiku.
Opiekunowie projektu: Ewa Postępska-Piłat i Renata Grzegorczyk