ŚWIATOWY DZIEŃ FILOZOFII – 18 listopada 2021

W starożytności uważano, że myślenie jest niesłychaną potęgą, gdyż może zmienić świat. Ludzie od wieków zadawali sobie pytania o sens życia i śmierci, o to, czym jest prawda i czy można cokolwiek wiedzieć na pewno. Podczas tegorocznych obchodów światowego Dnia Filozofii zastanawialiśmy się nad związkami między współczesnym rozumieniem tego, czym jest dobre życie a filozoficzno-historycznymi kontekstami. W rozważaniach towarzyszyły nam cytaty oraz bajki filozoficzne Michela Piquemala (ze zbioru „Jak żyć razem?) rozwieszone na drzwiach sal dydaktycznych oraz podobizny sławnych filozofów na gazetkach tematycznych na parterze i pierwszym piętrze.

Mamy nadzieję, że niejedna osoba zainspirowała się cytatami w języku polskim, angielski, niemieckim oraz po łacinie (!) i stworzyła pracę konkursową na miarę Arystotelesa, Platona czy Kartezjusza. Nadesłaliście bardzo dużo prac o dobrym życiu: od rozprawek po artykuły, opowiadania i wiersze. Gratulujemy pomysłów i czekamy na wyniki konkursu już w grudniu!

Oprócz szkolnych akcji, skorzystaliśmy również z wykładów on-line prowadzonych przez wykładowców UMCS:  „Filozofia jako terapia” dr hab. Andrzeja Kapusty czy serii wystąpień w ramach konferencji o Lemie pt. „LEMoniada”, moderowanej przez dr hab. Andrzeja Łukasika. Grupa uczniów z klasy 1c wzięła również udział w wykładzie połączonym z warsztatami rękodzieła pt. „Jak posiadając mniej możemy się czuć więksi? Eko-filozofia minimalizmu i eko-warsztaty”, które odbyły się w lubelskim Domie Słów i prowadzone były przez dr Marcina Rządeczkę i panią Monikę Czapkę. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak być „eko” i przygotować lniane woreczki oraz woskowijki do przechowywania drugiego śniadania J.

Mamy nadzieję, że to dopiero początek filozoficznej przygody, a nasza akcja rozbudzi w Was ciekawość świata i życia. Wszak, parafrazując zdanie Seneki, „Non scholae, sed vitae discimus” (Nie uczymy się dla szkoły, lecz dla życia)!

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i udział w akcjach, a gronu pedagogicznemu za pomoc w realizacji naszego projektu!

W imieniu szkolnego zespołu UNESCO,

Anna Bysiecka-Maciaszek