ŚWIĘTO DRZEWA

ŚWIĘTO DRZEWA – zadbajmy razem o naszą planetę

            Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.

            11 października 2021 r. w ramach Światowego Dnia Drzewa w naszym przyszkolnym ogródku zostały posadzone dwie sadzonki dębu szypułkowego wraz z tabliczką upamiętniającą współpracę naszego liceum z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie. Akcja sadzenia drzewek – to działanie, które popularyzowało postawy ekologiczne wśród młodzieży i nauczycieli – przyczyniło się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz zmniejszenia skutków zmian klimatu.

            Przez kolejne dni nauczyciele biologii razem ze Szkolnym Klubem UNESCO koordynowali na terenie szkoły szereg działań, ktore propagowały rolę drzew w życiu człowieka i całej planety:

* DRZEWO PIĄTKI – uczniowie i nauczyciele przyniesione przez siebie liście opadłe z dowolnego drzewa przyklejali do gałęzi stojącego na korytarzu “drzewa”;

* POGADANKA na zajęciach różnych przedmiotów – na temat znaczenia drzew dla człowieka i planety;

* WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH wykonanych przez uczniów oraz SENTENCJI nt DRZEW;
* STRÓJ ubrany tego dnia u wielu osób kolorystycznie nawiązywał do barw drzew z dowolnej pory roku – odcienie zieleni, brązu, żółtego, pomarańczowego …


Więcej informacji nt. Podsumowania wspólnej akcji sadzenia drzew z UMCS. Święto Drzewa 2021 kliknij na ikonkę.

Całej społeczności szkolnej dziękujemy za zaangażowanie w prowadzone działania !!!

Zespół nauczycieli biologii

Szkolny Klub UNESCO