Procedury dotyczące organizacji zajęć w V Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej- Curie

Procedury dotyczące organizacji zajęć w V Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej- Curie opracowane na podstawie wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Aktualizacja z 31.08.2021 r. 

Ogólne zasady:  

Szczepienie rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych. 
Dystans minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 metra. 
Dezynfekcja przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym. 
Higiena częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust. 
Maseczka w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu pomiędzy grupami. 
Wietrzenie przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć. 
  1. Do szkoły  uczęszczają uczniowie bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej. 
  1. Rekomenduje się ograniczenie korzystania z transportu publicznego, na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. 
  1. W drodze do i ze szkoły  uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej, m.in. stosowanie maseczek  
    w pomieszczeniach zamkniętych szkoły lub, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu na terenie szkoły (rekomendowane maseczki chirurgiczne). 
  1. Przy wejściu do budynku szkoły należy pamiętać o zdezynfekowaniu rąk. 
  1. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie: 
  1. uczniowie,  
  1. pracownicy szkoły, 
  1. rodzice i interesanci – po wcześniejszym telefonicznym umówieniu spotkania.  

Wszyscy wchodzący do budynku mają obowiązek zdezynfekować ręce  
i nałożyć maseczkę. 

  1. Osoby wchodzące do budynku szkoły (rodzice, opiekunowie, interesanci) zobowiązane są do stosowania środków ochronnych, zachowania dystansu od innych osób (min. 1,5 metra) oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły. 
  1. Uczniowie mają obowiązek noszenia  maseczek  w przestrzeni wspólnej ( na korytarzu szkolnym), gdy nie ma możliwości zachowania dystansu (rekomendowane maseczki chirurgiczne). 
  1. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), poddaje go izolacji w odrębnym pomieszczeniu, zapewniając min.  
    2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomią  rodziców/opiekunów  
    o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). 
  1. Obowiązuje ogólna zasada – uczniowie każdego zespołu klasowego przebywający w szkole  ograniczają  do minimum  kontaktowanie się z pozostałymi klasami.  
  1. Uczniowie (klasa) przebywają w wyznaczonej i stałej Sali, zgodnie z tygodniowym planem zajęć. 
  1. Uczniowie ograniczają do minimum poruszanie się po szkole (wyjątek: najbliższe węzły sanitarne, sklepik szkolny, biblioteka szkolna), pamiętając o stosowaniu środków ochronnych oraz zachowaniu dystansu. 
  1. W salach lekcyjnych podczas zajęć należy zastosować się do zasad: 
  • zachowania  odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów,  
    co najmniej 1,5 m,  
  • pozostawiania  wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela, 
  • ograniczenia przemieszczania się nauczyciela między ławkami uczniów. 
  1. W bibliotece szkolnej (przy zachowaniu zasad: dezynfekcja rąk, założeniu maseczki, zachowaniu odległości min. 1,5 m) może przebywać 2 uczniów jednocześnie przy ladzie bibliotecznej, 2 uczniów w czytelni, 2 uczniów przy stanowiskach komputerowych (SCI). 
  1. Uczniowie korzystający z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz gabinetu stomatologicznego mają obowiązek zachować procedury bezpieczeństwa: 
  •  wcześniejsze umówienie wizyty (preferowany kontakt telefoniczny) 
  •  użycie środków ochronnych przed wejściem do gabinetu (dezynfekcja rąk, 

  maseczka) 

  •  zastosowanie się do procedur wewnętrznych obowiązujących w obu gabinetach 
  1.  Uczniowie korzystający ze sklepiku szkolnego podczas zakupów mają obowiązek stosowania środków ochronnych oraz zachowania dystansu  

min. 1,5 m. Wewnątrz sklepiku, przy ladzie  może przebywać jednocześnie 2 kupujących. Posiłki należy spożywać poza przestrzenią sklepiku. 

  1. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie stosują się do ogólnych  zasad higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. 
  1. Uczniowie wyposażeni są we własne przybory i podręczniki,  nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. 
  1. Nauczyciel, prowadząc lekcję  wietrzy salę w czasie zajęć i podczas przerwy. 
  1. W miarę możliwości nauczyciel może prowadzić zajęcia z klasą na świeżym powietrzu na terenie szkoły. 
  1. Nauczyciel może zorganizować wyjście z młodzieżą  w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących  
    w przestrzeni publicznej.  
  1. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych,  
    w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.  
  1. Na terenie szkoły możliwe jest korzystanie z opieki pielęgniarki oraz opieki stomatologicznej, zgodnie z wytycznymi epidemicznymi. 
  1. Wychowawcy klas w porozumieniu  z rodzicami ustalają środki ostrożności  dotyczące funkcjonowania w szkole uczniów z chorobami przewlekłymi.  

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły 

  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie mają nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej. 
  1. Podczas organizowania pracy, pracowników  powyżej 60. roku życia  
    lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, nie angażuje się  w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych. 
  1. W przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej u pracownika przed przystąpieniem do pracy, pozostaje on w domu, kontaktuje się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną,  
    z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika ( należy powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112. 
  1. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych– dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu  
    i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu telefonicznego  
    z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie teleporady medycznej,  
    z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112. 
  1. W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, którzy mieli kontakt z innymi osobami w szkole, dyrektor powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.  
  1. Dyrektor szkoły  ustala miejsca, w których  przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem oraz zleca przeprowadzenie dodatkowego sprzątania, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.)  
  1. Dyrektor zleca  ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zaleca stosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.  
  1. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. 
  1. Pracownicy mają obowiązek bieżącego śledzenia informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl