Uczniowie V Liceum w delegacji ze sztandarem
Sztandar to rzecz dziwna, zwykła szmata złotem tkana, a jednak w życiu żołnierza przedstawia ona wartość wiadomego symbolu życiowej udręki żołnierskiej, jego dążeń i celów. Przypomina dni jego chwały i sławy, jak również jego bólów i niepowodzeń.
Marszałek Józef Piłsudski
W minionym tygodniu uczniowie naszej Szkoły dwukrotnie uczestniczyli w delegacji ze sztandarem, w uroczystościach patriotycznych. W sobotę, 19 września 2020 roku, uczniowie ze sztandarem V liceum wraz z Dyrektor Szkoły Beatą Jezierską uczestniczyli w uroczystości nadania sztandaru dla Okręgu Lubelskiego Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej. Program uroczystości obejmował Mszę św. w Archikatedrze Lubelskiej, przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Plac Litewski, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Głównym zadaniem statutowym Związku jest kultywowanie i popularyzowanie idei, czynów i dokonań Marszałka Józefa Piłsudskiego szczególnie wśród młodego pokolenia Polaków. Związek organizował już m.in. wystawy, odczyty, prelekcje i sesje popularnonaukowe oraz spotkania autorskie.
Dwa dni wcześniej, dnia 17 września 2020 roku odbyły się obchody 81. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę, połączone z Dniem Sybiraka. Tego dnia o godz. 11.00, w dwunastoosobowej ekipie, braliśmy udział w Mszy św., w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy ul. Narutowicza 6 w Lublinie, sprawowanej w intencji Ofiar agresji sowieckiej 17 września 1939 roku poległych na Kresach Wschodnich, Ofiar mordu katyńskiego, zmarłych na zesłaniu i w łagrach Sybiru. Następna część uroczystości, z ceremoniałem wojskowym, odbyła się na Placu Litewskim, przy Pomniku Nieznanego Żołnierza. Odegrano tu hymn narodowy RP, wygłoszono okolicznościowe przemówienia, złożono kwiaty i zapalono znicze na płycie Nieznanego Żołnierza, a na koniec wysłuchaliśmy melodii Śpij kolego… Końcowa część uroczystości odbyła się przy pomniku Matki Sybiraczki. Złożyły się na nią: hymn Sybiraków, przemówienie Prezesa Związku Sybiraków, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Całość zakończyło odegranie melodii Cisza.
Udział w tej uroczystości był dla licealistów dobrą okazją do kształtowania żywej pamięci, oddania hołdu bohaterom tamtych dni za podjętą walkę, okazaną odwagę i heroizm, ich wierność i miłość do Ojczyzny, modlitwy w intencji Ofiar, integracji wokół tego wydarzenia.
Józef Nowak