Ogólnopolski finał „Z SKS-u do AZS-u”

Nasza szkoła już od kilku lat bierze udział w turnieju „Z SKS-u do AZS-u”, którego organizatorem jest środowisko akademickie. Miniona edycja była dla nas bardzo udana!

Turniej ma na celu przekonanie młodych ludzi do nieporzucania aktywności fizycznej podczas studiów. W eliminacjach wojewódzkich udało nam się wywalczyć pierwsze miejsca, dzięki czemu uzyskaliśmy prawo gry w finałach ogólnopolskich.

7 grudnia 2018 roku razem z nauczycielami: p. Dariuszem Augustyniakiem, p. Andrzejem Dubielisem i p. Adrianem Szczotką, sportowcy V LO udali się do stolicy. Reprezentowali oni szkołę aż w czterech dyscyplinach: koszykówce, siatkówce, tenisie stołowym i ergometrze wioślarskim. Do Warszawy udali się też inni uczniowie lubelskich szkół.

Pierwszy dzień zmagań rozpoczął się w sobotę trzema zwycięstwami siatkarek, które pokonały drużyny z Warszawy (2:0), Opola (2:0) oraz Łodzi (2:0). W międzyczasie, na innej warszawskiej hali, swoją rywalizację rozpoczęły koszykarki i koszykarze. Dziewczyny nie miały sobie równych, co pokazały wygrywając spotkania z Warszawą (20:11) oraz z Katowicami (30:15). Chłopaki po zaciętej walce niestety przegrali pierwszy mecz z Katowicami (18:23). To jednak nie ostudziło ich zapału i już w drugim spotkaniu z Łodzią całkowicie zdominowali grę. Mecz zakończył się wynikiem 36:22 na korzyść naszej drużyny.

W sobotę odbyły się również indywidualne zawody w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowali: Radosław Chrześcian IF, który ostatecznie wywalczył złoto oraz Aleksandra Osuch IH i Gabriela Jakoniuk IE, które zajęły odpowiednio trzecie i czwarte miejsce.

Kolejny dzień również obfitował w wiele emocji. Niedzielę doskonale rozpoczęły koszykarki, które w meczu półfinałowym pokonały drużynę Opola (14:5). Ich finałowym rywalem była Łódź. Spotkanie, już od pierwszego gwizdka było ciężkie, bo oba zespoły miały ambicje do złota. Koleżanki z trybun głośno wspierała drużyna męska, co pomogło naszej drużynie wygrać 17:15. Pierwsze miejsce trafiło w ręce Lublina! W ślady koszykarek poszły siatkarki, które w finale zmierzyły się z drużyną z Opola. Dziewczyny pewnie wygrały 2-0 i wróciły do Lublina ze złotymi medalami.

Niedziela nie była jednak szczęśliwym dniem dla wszystkich. Zespół V LO uległ Toruniowi 14:37. Mecz o trzecie miejsce również nie poszedł tak, jak byśmy chcieli. Sytuację w nim utrudniła dyskwalifikacja jednego z kluczowych zawodników. Koszykarze z Katowic wykorzystali osłabienie Lublina i przystąpili do szybkiego ataku. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 23:16 dla przeciwników i reprezentacja piątki ukończyła zawody na czwartej lokacie.

Po dwóch dniach zespołowych potyczek, nadszedł czas na starcie kobiet w ergometrze wioślarskim. V LO z dumą reprezentowała wspaniała Justyna Dziedzic IIIC, którą wspierała cała delegacja naszej szkoły. Justyna – ubiegłoroczna złota medalistka turnieju „Z SKS-u do AZS-u”, rywalizowała z dwudziestoma innymi zawodniczkami. Ostatecznie zajęła drugie miejsce, tracąc dwa punkty do zawodowej wioślarki z warszawskiego środowiska.

Wyjazd do Warszawy śmiało możemy uznać za ogromny sukces. Pozostaje sobie życzyć, żeby tak dobrze było w latach kolejnych!

Składy drużyn:

siatkówka kobiet

 1. Magdalena Chołody IIG
 2. Alicja Drańska IB
 3. Klaudia Pawlik IIF
 4. Weronika Pyzik IIIB
 5. Natalia Skrzypczak IID
 6. Wiktoria Śliwa ID
 7. Julia Trus IIE
 8. Dominika Wawerska IIIS
 9. Patrycja Wawerska IIIS

koszykówka kobiet

 1. Weronika Cyrkler IIIC
 2. Katarzyna Dajos IF
 3. Wiktoria Gazda IIA
 4. Izabela Kawska IIE
 5. Patrycja Maryniowska IIIS
 6. Aleksandra Osiak IIIH
 7. Barbara Ośko IF
 8. Karolina Sternik IIIS
 9.  Natalia Pielecha IIID

koszykówka mężczyzn

 1. Mikołaj Borówka IA
 2. Rafał Gałka IIIB
 3. Jakub Gontarz IF
 4. Michał Grądzki IIB
 5. Bartłomiej Jaruga IB
 6. Mateusz Molestak IIIA
 7. Maciej Szabelski IC
 8. Karol Świderski IA
 9. Patryk Woźniak IIIA

Izabela Kawska, Kamil Wojdat