„Miej serce i patrzaj w serce”

Już po raz kolejny młodzież V LO postanowiła zorganizować akcję mikołajkową w domu Pomocy Społecznej w Matczynie.  Uczniowie, 13 grudnia odwiedzili podopiecznych placówki spędzając z nimi czas na zabawie i rozmowach.

Choroba i niepełnosprawność są przyczyną izolacji społecznej, osamotnienia i nierzadko cierpienia. Kontakt z drugim człowiekiem, okazana mu pomoc, poświęcony czas i szacunek wobec niego są bardzo ważne w relacjach, jakie nawiązuje młodzież uczestnicząc w tej akcji.

Projekt uczniów V LO można podsumować cytując przemówienie noblowskie Olgi Tokarczuk: „Do tego właśnie służy (..) czułość – czułość jest bowiem sztuką uosabiania, współodczuwania, a więc nieustannego odnajdowania podobieństw. Czułość personalizuje to wszystko, do czego się odnosi, pozwala dać temu głos, dać przestrzeń i czas do zaistnienia, i ekspresji. Czułość jest tą najskromniejszą odmianą miłości. To ten jej rodzaj, który nie pojawia się w pismach ani w ewangeliach, nikt na nią nie przysięga, nikt się nie powołuje. Nie ma swoich emblematów ani symboli, nie prowadzi do zbrodni ani zazdrości. Pojawia się tam, gdzie z uwagą i skupieniem zaglądamy w drugi byt, w to, co nie jest „ja”.”

Bardzo serdecznie dziękujemy klasom:

1b – wychowawca p. A. Kępka,                     

1f – wychowawca p. K. Jencz,

1k – wychowawca p. R. Sugier,

2a – (16 osób)- wychowawca p. M. Farfus,

2f – wychowawca p. N. Kołodziejczyk,                                

2h – wychowawca p. M. Kobylińska,

3b – (16 osób) wychowawca p. J. Lasocka,          

3d – wychowawca p. U. Kowalska

za udział w akcji, zaangażowanie i okazane serce.

Koordynatorki projektu: Agata Kępka i Magdalena Kobylińska