Narodowe Święto Niepodległości

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

 – dlaczego 11 listopada?

 Obchody Święta Niepodległości odbywają się corocznie  11 listopada – jest to umowna data odzyskania niepodległości. Sam proces odbudowy niezależności nie został wdrożony z dnia na dzień, ale składał się z serii wydarzeń.

Warto wspomnieć, że 11 listopada Rada Regencyjna przekazała zwierzchnią władzę wojskową  Józefowi Piłsudskiemu.  Zbiegło się to również z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej. Właśnie tę datę – 11 listopada 1918 roku – ogłoszono później oficjalnym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody Święta Niepodległości – historia

Oficjalnie Święto Niepodległości zaczęto regularnie obchodzić dopiero 11 listopada 1937 roku, przy czym obchody odbyły się tylko dwa lata z rzędu ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku,  przywrócone zostało jako Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku.

Dzień 11 listopada to także Święto Orderu Virtuti Militari –  to najstarszy order wojskowy przyznawany na świecie. Ustanowił go król Stanisław August Poniatowski 22 czerwca 1792 roku dla uczczenia zwycięstwa Polaków z wojskami rosyjskimi w bitwie pod Zieleńcami. Virtuti Militari jest najwyższym polskim orderem wojennym.

Zapraszamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie z okazji Narodowego Święta Niepodległości:

Ryszard Kotowski