Lekcja inna niż wszystkie

V Festiwal Reportażu w Lublinie

We wtorek 22 września 2020 r. klasa III H uczestniczyła w zajęciach warsztatowych zorganizowanych w ramach Festiwalu Reportażu w Radio Lublin. Prowadząca Anna Śmigulec zapoznała młodzież z „Reportażem literackim- mitami i faktami”. Reporterka „Dużego Formatu”, „Wysokich Obcasów”, „Newsweeka” i „Tygodnika Powszechnego” z ogromną swadą opowiadała o pracy dziennikarza, formie reportażu i o tym, jak wrażliwość społeczna wpływa na kreację świata w tym gatunku publicystycznym. Spotkanie z autorką stało się zaproszeniem dla tych, którzy chcą czytać i pisać literackie reportaże.

„Czytelnia reportażu”, do której zaprosili młodzież prowadzący Rafał Szczerbakiewicz i czytający teksty Mateusz Nowak była interesującym wprowadzeniem do książek nominowanych do festiwalowej nagrody Prezydenta Miasta Lublin. Wśród pięciu tytułów znalazły się: Domy bezdomne Doroty Brauntsch, 27 śmierci Toby’ego Obeda Joanny Gierak-Onoszko, Strup. Hiszpania rozdrapuje rany Katarzyny Kobylarczyk, Borderline. Dwanaście podróży do Birmy Grzegorza Sterna oraz Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey, Dionisiosa Sturisa i Ewy Winnickiej.

 W czasie festiwalowych spotkań młodzież dowiedziała się, że prawda jest dziwniejsza od fikcji a czytanie reportaży może stać się przygodą i pasją.

 Magdalena Kobylińska