Wystawa pt. „Henk Visch – umysł rozszerzony / extender mind” w Galerii Białej w Centrum Kultury w Lublinie

Wystawa pt. „Henk Visch – umysł rozszerzony / extender mind” w Galerii Białej w Centrum Kultury w Lublinie

25 października klasa 3c pod opieką pani profesor Anny Lipczyńskiej oraz p. Jadwigi Witkowskiej – Kunach odwiedziła Galerię Białą w Lublinie. Obejrzeliśmy wystawę holenderskiego artysty Henka Visach zatytułowaną „Henk Visch – umysł rozszerzony / extender mind” .
Zamysłem autora było to, aby jego prace przekazały odbiorcom ważne treści, wywierały na nich wpływ – sam uznaje to za główny cel sztuki; jak wspominał na otwarciu wystawy: „[…] To, co mamy w głowach, pochodzi z naszego wychowania, z naszych rodzin, z innych ludzi. I to tez jest rola sztuki, żeby wypełniać nasz umysł zewnętrznymi treściami”. Artysta ukazał to w swoich pracach. Jedna z nich jest brązowa rzeźba zatytułowana „Czy chcesz poznać cała historię?” Dzieło przedstawia postać z końskim ogonem na głowie, w jednej ręce trzyma włócznię, natomiast drugą zaciska w pięść. Figura ta, chodź z początku może nie mieć dla nas większego znaczenia, po chwili zastanowienia sprawia, iż odbiorca czuje niedosyt i pragnie poznać tę, skrywaną przez rzeźbę, historię, nawet, jeśli miałoby się to wiązać z niebezpieczeństwem, które symbolizuje włócznia. Innym przykładem pracy Henka Visach, która wprawia odbiorcę w stan zamyślenia i rozważania, jest rzeźba leżącego bezrękiego mężczyzny, który opiera się na walcu, przypominającym podłużną poduszkę. Praca ta została zatytułowana „Kompas”, zapewne ze względu na podobieństwo mężczyzny do strzałki kompasie. Ciekawy jest fakt, iż rzeźba jest ustawiona w taki sposób , że głową wskazuje na północ, chociaż pierwotnie nie było to zamysłem artysty – zmiana ta została wprowadzona dopiero po sugestii jednego ze zwiedzających galerię. To zaledwie dwie prace Henka Visach , jednakże było ich znacznie więcej i, tak samo jak poprzednie, „przemawiały” do odbiorców, zaciekawiając ich.
Wyjście do Galerii białej było udane. Mogliśmy się wiele nauczyć i przybliżyć do, wciąż odkrywanego, świata sztuki. Jestem pewna, iż wiele z nas zechce ponownie odwiedzić Galerię białą, aby zobaczyć kolejne wspaniałe wystawy.
Serdecznie zapraszamy do Galerii Białej na kolejne wystawy.
Harmonogram na stronie:
http:// biala.art.pl/pl/ Oprac. Karolina Mazurek 3c